Střední škola, Základní škola a Mateřská škola

Přerov, Malá Dlážka 4

  
  
  

MENU

   V pátek 29. 9. 2018 se zúčastnili žáci naší školy spolu s učiteli výstavy hub, pořádané přerovským mykologickým spolkem. Výstava byla velmi zajímavá, ale také naučná. Žáci viděli obrovské množství hub na jednom místě a ve velmi zdařilém aranžmá. Některé druhy hub mohou výtvarně ztvárnit v hodinách výtvarné výchovy a svými pracemi vyzdobit chodbu školy. Další zastávkou byl nový památník Jednoty bratrské.

Památník Jednoty bratrské, který vznikl na místě archeologických nálezů v lokalitě Na Marku, byl otevřen 11. září. Byl vybudován za 1 500 000 Kč. Slavnostní otevření tak završilo Dny evropského dědictví. Památník respektuje půdorys základů domu z 16. století.

Místo pro historickou expozici nebylo vybráno náhodně. Památník je v prostoru vymezeném zdmi z pohledového betonu, jež respektují půdorys základů bratrského domu se školou, které byly odkryty během výzkumu v letech 2012 až 2013. Součástí památníku je i historický model místa, herní prvek pro děti a zajímavý je i obsah prosklených vitrín. Obsahují texty, schémata, ale také kopie artefaktů, které tu ze země vyzdvihli archeologové.

Mezi ukázkami nálezů je například replika dlaždice s otiskem stopy psa, vyzvednutá z podlahy bratrského sboru, dále cihla s otiskem kočičích tlapek z bratrské školy, replika osmanské zlaté mince ražená v letech 1603 až 1617 sultánem Ahmedem I., knižní kování z knih jednoty bratrské či ukázka kachlů z kamen, kterými byly vyhřívány místnosti bratrské školy.

Součástí památníku je i cesta, po které kráčel Jan Amos Komenský

Výsledek obrázku pro památník jednoty bratrskéNejvětší zajímavostí je odkrytá historická cesta, z níž byl přístup do školy a po které prokazatelně kráčeli velikáni naší kulturní historie. A právě po této vzácné cestě se naši žáci prošli. Pro archeology, představuje právě dlážděná cesta nejautentičtější část památníku. Je symbolem propojení současníků s obdobím renesance a obdobím působení jednoty bratrské, kdy město Přerov zažívalo svůj největší rozkvět – a rovněž s dobou, kdy právě po této cestě kráčel Jan Amos Komenský, jeden z nejvýznamnějších učenců Evropy 17. století.